top of page

Kako lahko pomagate menihom in tibetanskim beguncem?

Lahko:

Naprošamo vse posameznike in pravne osebe, da darujete sredstva za zgoraj navedene projekte. Prosimo za kakršenkoli znesek, ki bo namenjen Samostanu Ganden.

Vse račune bomo skrbno shranili in jih na željo vas, prostovoljnih sponzorjev, predložili ter vas obveščali o razvoju projekta. Naši menihi bodo molili za vaše zdravje in vsesplošno dobro počutje.

 

 

Če imate vprašanja v zvezi s sponzorstvom in donatorstvom, nas prosim kontaktirajte na elektronski naslov: geshelobsangsoepa@gmail.com 

Begunski menihi iz Samostana Ganden, Južna Indija

 

Zgodovina:

Leta 1949 je v Tibet vdrla Ljudska osvobodilna vojska Kitajske. 12 let  je Njegova Svetost Dalajlama, politični in duhovni voditelj te samostojne države,  skušal s  pogajanji doseči mirno poravnavo s Kitajsko, vendar brez uspeha. 10. marca leta 1959 je Njegova svetost morala zbežati iz države. Pobegnil je v Indijo, kjer je nemudoma ustanovil tibetansko vlado v izgnanstvu.

Več kot 80.000 beguncev je sledilo Njegovi svetosti. V zadnjih 55-tih letih je na tisoče in tisoče Tibetancev  zapustilo rodno deželo in si ustvarilo dom na različnih koncih sveta. Indija je Tibetancem velikodušno priznala status beguncev ter jim odobrila zemljišča za nastanitev. Ves ta čas kitajska komunistična vlada uničuje Tibet, njegovo kulturo in pokrajino.

 

Najbolj pereče je dejstvo, da vlada preseljuje prebivalstvo tako, da je v mnogih regijah države več kitajskih državljanov kot Tibetancev. Kitajska si ves čas prizadeva za uničenje budistične prakse. Do sedaj so uničili več kot  6.000 tibetanskih samostanov, na tisoče budističnih menihov pa so zaprli, mučili in smrtno obsodili. Domneva se, da so od začetka invazije in do danes Kitajci ubili že 1,2 milijona Tibetancev.

 

Tibetanci še naprej tvegajo svoja življenja na begu iz Tibeta. Starši pošiljajo svoje otroke v indijske samostane v upanju, da bodo tam deležni izobrazbe ter študija budizma. Menihi iz Tibeta prispejo v Indijo povsem brez denarja v pomanjkanju osnovnih dobrin (posteljnine, zdravil, oblek, knjig ipd.)  in nujno potrebni zdravniške oskrbe. Vsako leto prispe v Ganden samostan v Indiji na stotine ljudi. V času kulturne revolucije so komunisti uničili enega največjih tibetanskih samostanov Gaden v Tibetu.

 

V poznih 80-tih letih so menihi sicer uspeli delno obnoviti Ganden samostan, toda relikvije so bile uničene ali pohabljene s strani kitajskih revolucionarnih sil. Kipi, starodavni rokopisi, večne relikvije lam in še veliko drugega je bilo za tibetanski budizem za vedno izgubljeno.

 

 

Dandanes menihi v begunstvu skušajo obnoviti svojo kulturo, tradicijo in starodavno znanje, da bi le-to lahko predali prihajajočim generacijam.

 

bottom of page