top of page

Tibetanska državna zastava

ZGODOVINSKO OZADJE

V času vladanja kralja Songtsen Gampa v sedmem stoletju je bil Tibet eden največjih imperijev centralne Azije. Njegova vojska je štela 2.860.000 mož. Vsak regiment vojske je imel svoj lasten prapor. Prapor regimenta »Ya-ru To« je vseboval dva nasproti si stoječa leva. Prapor »Ya-ru Ma«, ki predstavlja pokončno stoječega snežnega leva v skoku proti nebu in prapor »U-ru To«, kar pomeni beli plamen na rdečem ozadju.

Ta tradicija se je nadaljevala do trenutka, ko je trinajsti Dalajlama oblikoval nov prapor ter izdal razglas za sprejetje slednjega v vseh vojaških obratih. Nastali  prapor je postal sedanja tibetanska državna zastava.

Razlaga simbolov tibetanske državne zastave

V sredini zastave stoji veličastna, v sneg oblečena gora, ki predstavlja narod Tibeta, splošno znanega kot »dežela obkrožena s snežnimi gorami« (the Land Surrounded by Snow Mountains).

Šest rdečih trakov, ki se raztezajo čez temno modro nebo, predstavlja prvotne prednike tibetanskega ljudstva: šest plemen imenovanih Se, Mu, Dong, Tong, Dru in Ra, iz katerih so se nadalje razvijali  njihovi nasledniki (dvanajst). Kombinacija šestih rdečih pasov (plemen) in šestih temnomodrih pasov (neba) predstavlja črno in rdeče zaščitno božanstvo, ki neprestano ščitita duhovna učenja in posvetno življenje.«

Na vrhu snežene gore je lesketajoče se sonce, ki pošilja svoje žarke na vse smeri in predstavlja enakomerno uživanje svobode, duhovne in materialne sreče ter napredek za vsa živa bitja v vsej tibetanski deželi.

Na pobočju gore ponosno stojita dva snežna leva, ki izžarevata neustrašnost, kar predstavlja zmagoslavni in edinstven dosežek - združenje duhovnega in posvetnega življenja.

Krasen in sijoč tribarvni okras, ki ga leva dvigujeta k višku, predstavlja večno prisotno globoko spoštovanje, ki ga ima tibetanski narod do treh vrhovnih draguljev (supreme germs), budističnih objektov zatočišča: učenje (Budha), pravilno delovanje (Dharma) in duhovna skupnost (Sangha).

Dvobarvni vrteči se dragulj, ki ga na obeh straneh držita leva, predstavlja varovanje in negovanje samodiscipline ter pravilnega etičnega ravnanja ljudi, zastopanega predvsem s prakso desetih vzvišenih kreposti in 16-ih humanih načinov obnašanja.

In še zadnji, rumeni okrasni okvir simbolizira razcvet in širitev Budovega učenja, ki je kot čisto, rafinirano zlato, brezmejno v času in prostoru.

bottom of page