top of page

 

Projekt izgradnje molilne dvorane

Gaden Jangtse Hardong Khangtsen je še zmeraj najmanjša in najbolj revna enota (»Khangtsen«) samostana Gaden v izgnanstvu. Stara molilna dvorana je bila zgrajena leta 1972 ob ponovni ustanovitvi samostana Gaden v Indiji.

Prvotna molilna dvorana je bila zaradi masovnega prihoda tibetanskih begunskih menihov iz samostana Ganden iz Tibeta grajena zelo na hitro in iz cenejših materialov slabše kvalitete.

  Pred samostansko upravo je bila postavljena zahtevna naloga, in sicer kam namestiti vse nove begunske menihe, ter kako jim zagotoviti vse osnovne življenjske potrebščine. Tibetanska vlada v izgnanstvu ni imela dovolj sredstev, da bi lahko  menihom zagotovila pomoč. Zato so morali vsi samostani z lastnimi močmi sami zgraditi majhne molilne prostore.

V zadnjih štiridesetih letih je število menihov še naraslo in pojavil se je nov problem namestitve vseh menihov v molilno dvorano.

 

Od prvotne postavitve pa do danes je bila dvorana večkrat obnovljena, vendar je na žalost ni več mogoče obdržati v uporabnem stanju. Stene in stropovi propadajo, insekti so že skoraj uničili okvirje oken, starodavne slike s svetimi motivi na blagu, oltar in drugo.

V skladu s tradicijo živijo po dva ali trije menihi skupaj v eni sobi, ki je hkrati njihov prostor za učenje svetih tekstov in opravljanje domačih nalog. Poleg tega potrebujejo za opravljanje molitvenih obredov poseben prostor, ki je dovolj velik, da lahko vase sprejme vse menihe. Stara dvorana je sedaj v kritičnem stanju. Iz tega razloga  je Geshe Lobsang Soepa skupaj z Dewatsang centrum ustvaril projekt izgradnje nove molilne dvorane.

 

 

 

“Organizirali smo zbiranje sredstev za ta projekt. Hvaležni vam bomo za sleherni prispevek. Vsa sredstva se bodo zbirala v glavnem skladu projekta. Ko bo zbranih dovolj sredstev, bomo začeli z izvajanjem projekta."

 

 Dewatsang center

 

 

V prejšnjem odbobju je zaradi pomanjkanja prostora Jangtse Hardong Kangtsen pošiljal prišle menihe v drug Kangtsen samostan, kar je spremenilo našo tradicijo. Sedaj, ko smo zahvaljujoč vašim donacijam, v nekaj letih zgradili samostanski hostel, ter po nakupu zemljišča za novo molilno dvorano, se je  porodilo upanje, da bi lahko izvorna tradicija ponovno oživela, ter da bodo menihi preksrbljeni z vsem potrebnim za budistični študij in budistično prakticiranje ritualov.

 

 

"Sedaj se je pojavila nujna potreba po molilni dvorani.

Stara dvorana iz dneva v dan bolj propada in v njej ni več dovolj prostora za vse menihe.

Tako se ne moremo zbrati vsi skupaj, da bi opravljali dnevne molitve.

Naprošam vse, ki jim je mar, za usodo menihov.

Izgradnja nove dvorane je draga in je menihi brez vase pomoči ne bodo zmogli uresničiti.

Pomagate nam lahko tako, da postane sponzor kateregakoli dela nove molilne dvorane,

na primer za kipe, thangk-e (slike na svili ali bombažu), knjižnico starodavnih tekstov, urejanje okolice (drevesa, rože in podobno),ali pa enostavno donirate v glavni sklad projekta.

Menihi bodo dnevno molili za vaše dobro počutje in zdravje.”

 

 Geshe Lobsang Soepa

 

 

Kljub temu, da že imamo zemljišče za novo molilno dvorano,  potrebujemo za izvedbo celotnega  projekta dodatna sredstva. V prihodnje bo dvorana pomembna osrednja točka za študij in duhovno prakso.

 

Prosimo vas, da razmislite o donaciji še danes.

 

Zahvaljujemo se vam za vsako velikodušnost, ki bo omogočila mladim menihom uresničiti njihove sanje  -  prostorno molilno dvorano.

 

 

 

 

Please, visit the donation page.

Prosimo, obiščite našo donacijsko stran.

 

NAČRTI ZA MOLILNO DVORANO

bottom of page